Interact Nedir ?INTERACT NEDİR ?

Interact, Rotary’nin sponsorluğunda gençler için hizmet kulübüdür. Üyeleri 12-18 yaşlarında veya ilköğretim-lise yaşındadır, Interact gençlere anlamlı hizmet projelerine zevkle ortak olma fırsatı verir. Interact’lar bu çalışmalar sırasında liderlik yeteneklerini geliştirirler ve yeni arkadaşlar edinirler.

Interact’lar Uluslararası Rotary’nin (U.R.) ve Rotary Vakfı’nın birçok kaynağına ulaşabilmektedir. Uluslararası Rotary, Interact kulüplerinin gelişmesi için idari desteği sağlamaktadır.

U.R. başkanı Harold T. Thomas görevli olduğu 1959-60 yılında dünyayı gezerken, Gençlik hizmeti geliştirilmesi için Rotary potansiyelinin tamamen anlaşılmadığı kanısının Rotaryen’ler arasında yoğun ve geniş bir alana yayılmış olduğunu keşfetti. 1960’da Thomas meseleyi araştırmaları için 5 Rotaryen’den oluşan bir komite atadı ve iki yıl sonra, Melbourne, Florida ABD’deki Melbourne Lisesinde 23 öğrenci ilk Interact kulübünü oluşturmak için bir araya geldiler.
Interact kelimesi “Uluslararası Faaliyet” (International Action) anlamına gelmektedir ve bugün yaklaşık 200,000 genç 110’dan fazla ülkeye ait 8,700 kulüp, Interact’ı tamamen uluslararası olgu yapmaktadır. Gençler, Interact hizmet etkinliklerinin geniş donanımıyla arkadaşlığı ve uluslararası anlayışı bütün dünyaya yaymışlardır.

Interact arasında uluslararası hizmetin hedefi, hizmet ideali içinde birleşen gençlerin dünya grubu arasında uluslararası anlayışın, iyi niyet ve barışın çoğaltılmasına özendirmek, geliştirmesine yardımcı olmak ve ilerletmektir.

Interact kulüpleri kulüp üyelerinin ilgilerine bağlı olarak, çeşitli projeler ve etkinlikler organize ederler. Bununla birlikte, Interact programı içinde, bütün kulüpler liderlik yeteneklerini geliştirmek, kendi toplumlarına hizmet etmek ve uluslararası anlayışı ilerletmek etkinliklerini üstlenirler. Bu etkinlikler bir arada, dengeli bir kulüp programı oluşturmayı ve her Interact’ın kişisel gelişimi için önemli deneyim ve olanaklar sağlamaktadır.

“Kendinden Önce Hizmet” Rotary’nin en önemli yol gösteren prensibidir. Interact kulübünün hizmet projeleri evde ve çevrede yaşam kalitesini geliştirecek şekilde tasarlanırlar. Bu projeler sık sık şiddet, uyuşturucu kullanmak, AIDS, açlık, çevre ve cehalet gibi günümüzün çok önemli meselelerini hedef alır. Her Interact kulübünün, biri toplum hizmeti amaçlı, diğeri uluslararası anlayışın gelişmesine yardım edici olmak üzere yılda en az iki proje tamamlaması  Gerekmektedir. Her bir proje, kulüp üyelerinin tamamının veya çoğunluğun katılımı ile gerçekleşmelidir.

Uluslararası Rotary, 31.000 Rotary Kulübü ve 1,2 milyonun üzerinde üyesi bulunan, alanlarında lider iş ve meslek sahibi kadın ve erkeklerden oluşan, dünya çapında bir hizmet organizasyonudur. Interact kulüpleri kendi kendilerini destekler, kendi kendilerini yönetirler fakat kendilerini sponsor olan Rotary kulübünden danışmanlık alırlar. Bu sponsorluk Rotary’nin, gençlerin veya Yeni Nesillerin, toplum yaşamı ile aktif olarak ilgilenmeleri ve mesleki gelişim olanağı bulmaları inancının sonucudur.

Bir Interact kulübünün kurulması, bir Rotary kulübünün kendi toplumunda üstlenebileceği en ödüle değer etkinliklerinden biridir. Interact programı Rotaryen’lere, kendi toplumları yanı sıra global toplum ile de ilgilenmeleri şartı ile, genç kız ve erkeklere danışmanlık olanağını verir. Rotaryen’ler Interact’ların meslek ve toplum liderleri olmaları için rota olarak hareket ederler. Sıra ile bir Interact kulübü bir Rotary kulübüne, yeni enerji getirebilir, hizmet için yeni fikirler ilham edebilir, projelere verilen desteği arttırır ve geleceğin Rotaryen’lerini oluşturur.

 Sonraki Toplantı

Yer:
ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri
Tarih:
07.Nis.2020 19:30
Adres:
İşçi Blokları,1540. Sk (420. Sk.) No:100,06530 Çankaya/Ankara